Lees

Palestijnen herdenken slachtoffers zionistische aanslag

Islamomroep Islamomroep 2 minuten lezen 889 keer gelezen

Gisteren was het precies negenentwintig jaar geleden dat Baruch Goldstein, een in Amerika geboren joodse kolonist en lid van de extremistische Kach-beweging, 29 Palestijnen doodschoot in de Ibrahimi-moskee in Hebron.

De aanslag vond destijds plaats tijdens de heilige maand Ramadan. Toen honderden Palestijnse moslims vroeg in de morgen het fajr-gebed verrichtten, sloop Goldstein, gekleed in een Israëlisch legeruniform, de moskee binnen en schoot zijn semi-automatische geweer leeg op de gelovigen.

Uiteindelijk stierven dus negenentwintig Palestijnen – van wie sommigen nog maar twaalf jaar oud waren – en raakten meer dan 125 anderen (ernstig) gewond.

“De complete moskee was veranderd in een zee van bloed,” herinnert de nu zevenenveertigjarige Mamoun Wazwaz zich. Mamoun was ten tijde van de terreuraanslag net achttien jaar geworden: “Ik liep tussen de martelaren en gewonden; mensen schreeuwden. Ik was sprakeloos. Het voelde alsof ik in een nachtmerrie zat.”

De Israëlische regering heeft lang beweerd dat Goldstein alleen handelde en psychisch gestoord was. Er zijn echter ook bronnen die stellen dat het bloedbad een geplande aanval was, waarvan het Israëlische leger van tevoren op de hoogte was. Getuigen hebben ook meerdere keren beweerd dat er meer dan één schutter was. De Israëlische overheid heeft nooit nazorg georganiseerd, de veiligheid verbeterd of überhaupt geïnvesteerd in wederopbouw van de lokale gemeenschap.

Bijna drie decennia na die tragische dag, is het leven voor Palestijnen in de Oude Stad van Hebron weinig veranderd. In veel gevallen zelfs verslechterd. Er staat inmiddels een labyrint van militaire controleposten, de economie kan door de maatregelen niet floreren en het aantal onwettige nederzettingen in de omgeving groeit.

De toekomst ziet er dan ook somber uit, zeker na de laatste verkiezingen. Het radicale gedachtegoed van wijlen Meir Kahane, oprichter van de eerder genoemde Kach-beweging, wordt steeds meer mainstream. Zo zit de partij Otsma Jehudit (Joodse Macht), onder leiding van Itamar Ben-Gvir, in de nieuwe regering van premier Benjamin Netanyahu. Otsma Jehudit wordt gezien als de opvolger van de verboden Kach-beweging en draagt dezelfde extremistische, gewelddadige en anti-Palestijnse boodschap uit.

Leider Ben-Gvir, een inwoner van een nederzetting in Hebron heeft een portret van Goldstein in zijn woonkamer hangen, is inmiddels minister van nationale veiligheid.

De vrees bij de Palestijnse bevolking – met name in en om Hebron – is dan ook groot dat in het huidige klimaat van haat, een nieuwe aanslag niet ver weg is.

Delen
Verder lezen

Meer nieuws

Alle artikelen →