Oostenrijks hoofddoekverbod raakt duizenden meisjes
In Oostenrijk is het nieuwe schooljaar begonnen met een omstreden hoofddoekverbod. Moslimmeisjes onder de 14 jaar mogen op school geen islamitische hoofddoek meer dragen.
De wet geldt sinds 1 september 2026. Op maandag 7 september gingen de scholen in Wenen, Neder-Oostenrijk en Burgenland weer open. Daardoor wordt het verbod nu voor het eerst op grote schaal toegepast. Volgens de Duitse omroep NDR gaat het om ongeveer 12.000 meisjes.
Bij een overtreding volgt eerst een gesprek met de ouders. Bij herhaling kan de schoolautoriteit worden ingeschakeld. Uiteindelijk kunnen ouders een boete van 150 tot 800 euro krijgen. Ook kan een melding worden gedaan bij de jeugdzorg.
De Oostenrijkse regering zegt dat de maatregel meisjes tegen druk moet beschermen. De Islamitische Geloofsgemeenschap in Oostenrijk noemt het verbod juist discriminerend en wil naar het Constitutionele Hof stappen.
Een eerdere wet tegen hoofddoeken bij jongere schoolmeisjes werd in 2020 door dat hof vernietigd. Volgens het hof was die regeling destijds discriminerend en in strijd met de religieuze neutraliteit van de staat. Het nieuwe verbod zal daarom waarschijnlijk opnieuw juridisch worden getoetst.
Bronnen: Reuters (7 september 2026): https://www.reuters.com/world/austrian-headscarf-ban-under-14s-faces-first-test-schools-reopen-2026-09-07/ Oostenrijks parlement: https://www.parlament.gv.at/aktuelles/pk/jahr_2025/pk1172 Oostenrijks Constitutioneel Hof: https://www.vfgh.gv.at/medien/Vorschau-Juni-2026.de.php NDR (7 september 2026): https://www.ndr.de/nachrichten/info/schulbeginn-in-oesterreich-kopftuchverbot-fuer-kinder-per-gesetz%2Caudio-3461634.html