Nieuws

VN: buitenlandse steun maakt geweld in Sudan dodelijker

Redactie
03/09/2026 om 19:26
Leestijd 2 minuten
Array

Buitenlandse wapens, drones en strijders maken het geweld in Sudan steeds dodelijker. Dat stelt een onafhankelijke VN-onderzoeksmissie in een nieuw rapport dat op 3 september is gepubliceerd.

Volgens de onderzoekers hebben droneaanvallen in de eerste vijf maanden van 2026 meer dan duizend mensen gedood. Zowel het Sudanese leger als de paramilitaire Rapid Support Forces, de RSF, zou woonwijken en andere burgerdoelen hebben getroffen. Zulke aanvallen kunnen volgens de missie oorlogsmisdaden zijn.

Het onderzoek beschrijft buitenlandse netwerken die wapens, technologie, training en strijders leveren. De VN noemt onder meer maximaal tweeduizend Colombiaanse huurlingen die de RSF zouden hebben geholpen. De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen steun aan de RSF. Colombia zegt maatregelen tegen huurlingen te nemen.

Ook ziekenhuizen en markten zijn geraakt. Bij een aanval op het ziekenhuis van Ad-Da’ein zouden minstens zeventig mensen zijn gedood. De VN roept de Veiligheidsraad op het wapenembargo uit te breiden naar heel Sudan en overtredingen strenger aan te pakken.

Dit is een nieuwe ontwikkeling sinds het eerdere IslamOmroep-artikel over de 219.000 ontheemden uit Kordofan. Het nieuwe VN-onderzoek brengt de rol van buitenlandse steun en de sterke stijging van dodelijke droneaanvallen concreet in beeld. Meer dan veertien miljoen Sudanezen zijn inmiddels verdreven, waardoor de humanitaire nood verder groeit.

Bronnen: VN-Mensenrechtenbureau, 3 september 2026: https://www.ohchr.org/en/press-releases/2026/09/sudan-external-support-networks-are-fuelling-conflict-and-civilian-harm-un

Reuters, 3 september 2026: https://www.reuters.com/world/americas/foreign-support-drones-fuel-sudan-war-possible-war-crimes-un-probe-says-2026-09-03/

VN-Veiligheidsraad, 24 augustus 2026: https://press.un.org/en/2026/sc16437.doc.htm


Word Lid
Colofon © 2026