Britse rechter wijst terrorismeverzwaring voor Palestine Action-activisten af
Een Britse rechter heeft bepaald dat vijf Palestine Action-activisten niet worden bestraft alsof hun vernielingszaak een ‘terroristische connectie’ heeft. Zij blijven wel veroordeeld voor het veroorzaken van £212.000 schade aan een Barclays-filiaal; hun straf wordt op 4 september bekendgemaakt.
De vijf vernielden in augustus 2024 ramen en brachten rode verf aan bij een bankfiliaal in Burnley. Daarmee protesteerden zij tegen de financiële banden die Barclays destijds met de Israëlische wapenproducent Elbit Systems zou hebben. Barclays verklaarde later dat het aandelen uitsluitend voor transacties van klanten aanhield en zelf geen investeerder of aandeelhouder was.
De aanklagers vroegen de rechter na de veroordeling om de feiten als terrorismegerelateerd aan te merken. Dat zou tot zwaardere straffen en aanvullende meldplichten kunnen leiden. Rechter Robert Altham wees dat verzoek vrijdag af. De activisten reageerden opgelucht, maar de strafrechtelijke veroordeling wegens vernieling blijft volledig staan.
De actie vond plaats voordat de Britse regering Palestine Action in juli 2025 als terroristische organisatie verbood. Dat verbod is nog steeds van kracht na een uitspraak van het Britse hof van beroep in juni 2026. De nieuwe beslissing gaat daarom niet over de rechtmatigheid van de organisatie, maar uitsluitend over de strafmaat in deze specifieke, eerdere vernielingszaak.
De uitspraak raakt aan een bredere maatschappelijke discussie over de grens tussen strafbare directe actie, vrijheid van protest en het gebruik van antiterrorismewetgeving bij Palestinasolidariteit. Geweld en vernieling blijven strafbaar; tegelijk onderstreept de rechter dat een gewone strafzaak niet automatisch als terrorismezaak moet worden behandeld.
Bronnen:
- Al Jazeera, 21 augustus 2026:
https://www.aljazeera.com/news/2026/8/21/very-unusual-uk-palestine-activists-could-be-sentenced-as-terrorists
- The Guardian, 21 augustus 2026:
https://www.theguardian.com/uk-news/2026/aug/21/palestine-action-barclays-five-will-not-be-sentenced-as-terrorists
- Reuters, 15 juni 2026, over het huidige verbod op Palestine Action:
https://www.reuters.com/world/britain-wins-appeal-that-palestine-action-ban-was-unlawful-2026-06-15/