Lees

AVROTROS boycot opnieuw Songfestival vanwege deelname Israël

Islamomroep Islamomroep 2 minuten lezen 78 keer gelezen
AVROTROS boycot opnieuw Songfestival vanwege deelname Israël

AVROTROS doet ook in 2027 niet mee aan het Eurovisie Songfestival. De omroep vindt dat het evenement zijn neutrale karakter heeft verloren door de blijvende deelname van Israël.

Volgens AVROTROS is het Songfestival, dat oorspronkelijk bedoeld was om landen door muziek met elkaar te verbinden, steeds meer een “podium van verdeeldheid” geworden. Algemeen directeur Taco Zimmerman wijst erop dat een deelnemend land nog altijd betrokken is bij een grootschalig militair conflict. Daarmee doelt hij op Israël.

Nederland bleef in 2026 eveneens weg vanwege Israëls deelname. AVROTROS verwees toen naar het ernstige menselijke leed in Gaza, de beperking van de persvrijheid en politieke inmenging rond het festival. Ook Spanje, Ierland, IJsland en Slovenië boycotten die editie.

De EBU heeft voor 2027 nieuwe regels ingevoerd: landen die betrokken zijn bij een gewapend conflict mogen het festival niet organiseren. Deelname blijft echter wel mogelijk. Daardoor kan Israël blijven meedoen, maar het Songfestival niet zelf organiseren als het wint.

Het Nederlandse besluit houdt het debat over gelijke behandeling levend. Rusland werd na de invasie van Oekraïne volledig uitgesloten, terwijl de Israëlische omroep ondanks de verwoesting in Gaza en de voortdurende bezetting van Palestijns gebied welkom blijft.

Bronnen: [NOS](https://nos.nl/artikel/2628098-avrotros-ziet-opnieuw-af-van-het-songfestival-om-deelname-israel), [AVROTROS](https://www.avrotros.nl/article/avrotros-neemt-in-2026-niet-deel-aan-het-eurovisie-songfestival~1314/), [Al Jazeera over de nieuwe EBU-regels](https://www.aljazeera.com/news/2026/8/13/eurovision-to-bar-countries-at-war-from-hosting-what-that-means)

Delen
Verder lezen

Meer nieuws

Alle artikelen →