Duits paspoort? Eerst Israël erkennen
In de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt moeten aanvragers voor het staatsburgerschap vanaf nu eerst verklaren dat ze Israël erkennen en het recht van het land om te bestaan, ondersteunen.
Deze nieuwe bepaling is sinds eind november van kracht, licht minister van Binnenlandse Zaken voor Saksen-Anhalt – Tamara Zieschang – toe.
Zieschang, lid van de regerende conservatieve Christen-Democraten (CDU), schreef naar de staatsburgerschapskantoren dat aanvragers schriftelijk moeten bevestigen “dat ze het recht van Israël om te bestaan erkennen én elke inspanning veroordelen die gericht is tegen het voortbestaan van de staat Israël.”
Zieschang eist dat immigratieambtenaren bijzondere aandacht besteden aan het onderzoeken of er sprake is van antisemitische attitudes bij immigranten die staatsburgerschap aanvragen.
Advocaten hebben inmiddels vraagtekens geplaatst bij de legaliteit van een dergelijke eis voor staatsburgerschap.
Tot nu toe vroeg de Duitse staat aanvragers alleen hun toewijding te bevestigen aan het vrije democratische constitutionele systeem van Duitsland, niet het bestaan van een ander land.
Inmiddels is er door verschillende politici voorgesteld om de ‘pro-Israël-eis’ ook op federaal niveau in te voeren. Directe m aanleiding is de aanval door Hamas op 7 oktober en de genocide-oorlog van Israël in Gaza, die diepgaand verdeeldheid heeft veroorzaakt.
Federaal minister van Binnenlandse Zaken, Nancy Faeser, stelt dat “het ontkennen van het recht van Israël om te bestaan antisemitisch is”, en als er behoefte is om de wet op dit punt te wijzigen, sta ik daar absoluut voor open”.